  • 39D106F300EJ6
39D106F300EJ6
advertisement
Manufacturer No:
39D106F300EJ6
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-39D106F300EJ6
Package:
Axial, Can
Datasheet:
39D106F300EJ6
Description:
39D 10μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.512Diax1.642L 13.00mmx41.70mm -20°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
39D106F300EJ6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    39D
  • Size / Dimension
    0.512Diax1.642L 13.00mmx41.70mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    500 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Diameter
    13mm
  • Length
    41.7mm