  • B43252A1108M
B43252A1108M
advertisement
Manufacturer No:
B43252A1108M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43252A1108M
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43252A1108M
Description:
B43252 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.000Dia 25.40mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43252A1108M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43252
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    1000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3.2mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.38A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.689A @ 20kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm