  • 382LX272M200N052
382LX272M200N052
advertisement
Manufacturer No:
382LX272M200N052
HK JDW NO:
192-382LX272M200N052
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
382LX272M200N052
Description:
382LX 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.4A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
382LX272M200N052
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    105g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    382LX
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.20454mA
  • Ripple Current
    5.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.6A @ 20kHz
  • Diameter
    40mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm