  • 380LQ471M350A022
380LQ471M350A022
advertisement
Manufacturer No:
380LQ471M350A022
HK JDW NO:
192-380LQ471M350A022
Datasheet:
380LQ471M350A022
Description:
380LQ 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LQ471M350A022
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Weight
    47.999995g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    420mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.4A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.39A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.35A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm