  • 381LX332M035H012
381LX332M035H012
advertisement
Manufacturer No:
381LX332M035H012
HK JDW NO:
192-381LX332M035H012
Datasheet:
381LX332M035H012
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 3300uF 35V 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
381LX332M035H012
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    15.999989g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    121mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.01956mA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.2A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm