  • 381LR102M250K052
381LR102M250K052
advertisement
Manufacturer No:
381LR102M250K052
HK JDW NO:
192-381LR102M250K052
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
381LR102M250K052
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
381LR102M250K052
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    53g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    381LR
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    149mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.5mA
  • Ripple Current
    2.84A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.84A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.06A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm