  • 380LX472M050J022
380LX472M050J022
advertisement
Manufacturer No:
380LX472M050J022
HK JDW NO:
192-380LX472M050J022
Datasheet:
380LX472M050J022
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
380LX472M050J022
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.4543mA
  • Ripple Current
    3A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 20kHz
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    23.999998g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    70mOhm