  • 380LX333M035A052
380LX333M035A052
advertisement
Manufacturer No:
380LX333M035A052
HK JDW NO:
192-380LX333M035A052
Datasheet:
380LX333M035A052
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
380LX333M035A052
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    73.999995g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    18mOhm
  • Capacitance
    33000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    7.15A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.15A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.22A @ 20kHz
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm