  • 380LQ821M250A012
380LQ821M250A012
advertisement
Manufacturer No:
380LQ821M250A012
HK JDW NO:
192-380LQ821M250A012
Datasheet:
380LQ821M250A012
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
380LQ821M250A012
  • Weight
    41.999989g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    243mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.35831mA
  • Ripple Current
    2.77A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.77A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.88A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm