  • 30D107M035DC2A
30D107M035DC2A
advertisement
Manufacturer No:
30D107M035DC2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-30D107M035DC2A
Package:
Axial, Can
Datasheet:
30D107M035DC2A
Description:
30D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 212mA 0.374Diax0.807L 9.50mmx20.50mm -40°C~105°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 795
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
30D107M035DC2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.74Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    13.84μA
  • Ripple Current
    212mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    212mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    296.8mA @ 100kHz
  • Diameter
    9.5mm
  • Length
    20.5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    30D
  • Size / Dimension
    0.374Diax0.807L 9.50mmx20.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V