  • 293D476X56R3D2TE3
293D476X56R3D2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D476X56R3D2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D476X56R3D2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
293D476X56R3D2TE3
Purchasing and Inquiry
293D476X56R3D2TE3 Overview
There is a ripple current setting of 430mA on the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 800mOhm in this case.This capacitor has a leakage current of 0.0028mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
293D476X56R3D2TE3 Features
430mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0028mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
293D476X56R3D2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D476X56R3D2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Industrial control units
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
293D476X56R3D2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Leakage Current
    0.0028mA
  • Ripple Current
    430mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm