  • 293D474X5035B2TE3
293D474X5035B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D474X5035B2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D474X5035B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
293D474X5035B2TE3
Purchasing and Inquiry
293D474X5035B2TE3 Overview
Capacitor ripple current is set to 100mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 8Ohm in this case.0.0005mA is the leakage current of this capacitor.Insulating oil has a tan delta of 0.04 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
293D474X5035B2TE3 Features
100mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor
its tan delta is 0.04
293D474X5035B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D474X5035B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • ABS
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • Avionics,
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
293D474X5035B2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    300kV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Ripple Current
    100mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm