  • 293D336X9010D2TE3
293D336X9010D2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D336X9010D2TE3
HK JDW NO:
874-293D336X9010D2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
293D336X9010D2TE3
Purchasing and Inquiry
293D336X9010D2TE3 Overview
Set the capacitor's ripple current to 210mA.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.The leakage current of this capacitor is 3.3μA. This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
293D336X9010D2TE3 Features
210mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 3.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
293D336X9010D2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D336X9010D2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
293D336X9010D2TE3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Leakage Current
    3.3μA
  • Ripple Current
    210mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm