  • 293D227X96R3E2TE3
293D227X96R3E2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D227X96R3E2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D227X96R3E2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
293D227X96R3E2TE3
Purchasing and Inquiry
293D227X96R3E2TE3 Overview
Capacitor ripple current is set to 390mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 500mOhm.This capacitor leaks current at 13.9μA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 14 %, which indicates the power lost through it.Its tan delta is 0.08, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
293D227X96R3E2TE3 Features
390mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 13.9μA in this capacitor
the dissipation factor is 14 %
its tan delta is 0.08
293D227X96R3E2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D227X96R3E2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics,
  • Industrial
  • Consumer
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
293D227X96R3E2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Leakage Current
    13.9μA
  • Ripple Current
    390mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    14 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm
  • Length
    7.3mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%