  • 293D226X0035E2TE3
293D226X0035E2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D226X0035E2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D226X0035E2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
293D226X0035E2TE3
Purchasing and Inquiry
293D226X0035E2TE3 Overview
Set the capacitor's ripple current to 500mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 600mOhm as their resistance.This capacitor has a leakage current of 7.7μA.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
293D226X0035E2TE3 Features
500mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 7.7μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
293D226X0035E2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D226X0035E2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • ABS
  • Consumer
  • General purpose
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
293D226X0035E2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    7.7μA
  • Ripple Current
    500mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm
  • Length
    7.3mm