  • 293D156X9025C2TE3
293D156X9025C2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D156X9025C2TE3
HK JDW NO:
874-293D156X9025C2TE3
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
293D156X9025C2TE3
Purchasing and Inquiry
293D156X9025C2TE3 Overview
There is a ripple current setting of 200mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 1.2Ohm, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks current at 3.8μA.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
293D156X9025C2TE3 Features
200mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 3.8μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
293D156X9025C2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D156X9025C2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • ABS
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Industrial
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
293D156X9025C2TE3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Voltage
    25V
  • Leakage Current
    3.8μA
  • Ripple Current
    200mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Length
    6mm