  • 293D106X9020B2TE3
293D106X9020B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D106X9020B2TE3
HK JDW NO:
874-293D106X9020B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
293D106X9020B2TE3
Purchasing and Inquiry
293D106X9020B2TE3 Overview
In this case, 200mA is the ripple current of the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.A capacitor like this leaks current 2μA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.
293D106X9020B2TE3 Features
200mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 2μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
293D106X9020B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D106X9020B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Consumer
  • General purpose
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
293D106X9020B2TE3
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.1Ohm
  • Voltage
    20V
  • Leakage Current
    2μA
  • Ripple Current
    200mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Q Factor
    6
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm