  • 293D105X0020B2TE3
293D105X0020B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D105X0020B2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D105X0020B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
293D105X0020B2TE3
Purchasing and Inquiry
293D105X0020B2TE3 Overview
In this case, 100mA is the ripple current of the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.Currently, this capacitor is leakage current 0.0005mA.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.04.
293D105X0020B2TE3 Features
100mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor
its tan delta is 0.04
293D105X0020B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D105X0020B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Industrial
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
293D105X0020B2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    9Ohm
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Ripple Current
    100mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm