  • 25YXG5600MEFC18X40
25YXG5600MEFC18X40
advertisement
Manufacturer No:
25YXG5600MEFC18X40
HK JDW NO:
683-25YXG5600MEFC18X40
Description:
YXG 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
25YXG5600MEFC18X40
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXG
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    12mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.996A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.28A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm