  • 25YXG1000MEFC12.5X20
25YXG1000MEFC12.5X20
advertisement
Manufacturer No:
25YXG1000MEFC12.5X20
HK JDW NO:
683-25YXG1000MEFC12.5X20
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
25YXG1000MEFC12.5X20
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXG
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    35mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.14A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.9A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm