  • 226AXZ035M
226AXZ035M
advertisement
Manufacturer No:
226AXZ035M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-226AXZ035M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
226AXZ035M
Description:
Capacitor;Al Electrolytic;Cap 22 uF;Vol-Rtg 35 VDC;SMT;5 mmDia.;5.8 mmL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
226AXZ035M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9.04Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    2121
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0077mA
  • Ripple Current
    150mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    760mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    75mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    150mA @ 100kHz
  • Diameter
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    6mm
  • Width
    5.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    AXZ
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%