  • 160X07W103MV4T
160X07W103MV4T
advertisement
Manufacturer No:
160X07W103MV4T
HK JDW NO:
407-160X07W103MV4T
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
160X07W103MV4T
Description:
X2Y® 10000pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.045Lx0.025W 1.14mmx0.64mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 211200
Step5Bar-code shipping tag
160X07W103MV4T
    Select All
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    508μm
  • Length
    1.143mm
  • Width
    635μm
  • Thickness (Max)
    0.020 0.51mm
  • Thickness
    508μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    X2Y®
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.045Lx0.025W 1.14mmx0.64mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL (X2Y)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    16V