  • 501R18N101JV4E
501R18N101JV4E
advertisement
Manufacturer No:
501R18N101JV4E
HK JDW NO:
407-501R18N101JV4E
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
501R18N101JV4E
Purchasing and Inquiry
501R18N101JV4E Overview
This device's program size/dimension is 0.125Lx0.062W 3.17mmx1.57mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.With a voltage of 500V, it can operate.
501R18N101JV4E Features
a size/dimension of 0.125Lx0.062W 3.17mmx1.57mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V
501R18N101JV4E Applications
There are a lot of Johanson Dielectrics Inc. 501R18N101JV4E applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
501R18N101JV4E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.125Lx0.062W 3.17mmx1.57mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.57mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.7mm
  • Length
    3.17mm
  • Thickness (Max)
    0.067 1.70mm
  • Thickness
    1.7018mm