  • 202R29W102KV4E
202R29W102KV4E
advertisement
Manufacturer No:
202R29W102KV4E
HK JDW NO:
407-202R29W102KV4E
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
202R29W102KV4E
Purchasing and Inquiry
202R29W102KV4E Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.189Lx0.080W 4.80mmx2.03mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.The unit can operate at 2kV Volts DC - Rated DC.
202R29W102KV4E Features
a size/dimension of 0.189Lx0.080W 4.80mmx2.03mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV
202R29W102KV4E Applications
There are a lot of Johanson Dielectrics Inc. 202R29W102KV4E applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
202R29W102KV4E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.080W 4.80mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    2.03mm
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.16mm
  • Length
    4.7mm
  • Thickness (Max)
    0.085 2.16mm
  • Thickness
    2.159mm