  • 159LBB063M2EH
159LBB063M2EH
advertisement
Manufacturer No:
159LBB063M2EH
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-159LBB063M2EH
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
159LBB063M2EH
Description:
CAPACITOR ALUM ELEC 15000UF 63V 20%, SNAP-IN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
159LBB063M2EH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    LBB
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16.58mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    18.9mA
  • Ripple Current
    5.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.625A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm