  • 134D477X9075K6
134D477X9075K6
advertisement
Manufacturer No:
134D477X9075K6
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-134D477X9075K6
Package:
Axial, Can
Datasheet:
134D477X9075K6
Purchasing and Inquiry
134D477X9075K6 Overview
It is set to 2550mA for the ripple current of the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.Currently, this capacitor is leakage current 0.005mA.
134D477X9075K6 Features
2550mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.005mA in this capacitor
134D477X9075K6 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 134D477X9075K6 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Industrial control units
  • ABS
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
134D477X9075K6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Weight
    17.699996g
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    HI TMP®, 134D
  • Size / Dimension
    0.390Diax1.062L 9.91mmx26.97mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Wet Tantalum
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Rated
    75V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    75V
  • Leakage Current
    0.005mA
  • Ripple Current
    2550mA
  • Manufacturer Size Code
    K
  • Diameter
    9.53mm
  • Length
    26.97mm