  • 10AS066N4F40I3SG
10AS066N4F40I3SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066N4F40I3SG
HK JDW NO:
386-10AS066N4F40I3SG
Datasheet:
10AS066N4F40I3SG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 588 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC has been developed.This system on a chip is packaged as 1517-BBGA, FCBGA by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 660K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.As a whole, this SoC part includes 588 I/Os.A 0.9V power supply should be used.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.There is no doubt that this system on a chip is outstanding, just as other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do.In order for this SoC chip to work properly, you can have 588 outputs.System on chip requires 0.9V power supplies.Inputs are available on the SoC chip in the number of 588.660000 logic cells are present in logic system on chips.
There are a lot of Intel
10AS066N4F40I3SG System On Chip (SoC) applications.
  • Robotics
  • Defense
  • Automated sorting equipment
  • External USB hard disk/SSD
  • Wireless sensor networks
  • Measurement testers
  • PC peripherals
  • Vending machines
  • Wireless networking
  • Smartphones
Step5Bar-code shipping tag
10AS066N4F40I3SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Part Status
    Active
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    588
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Speed
    1.5GHz
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    660000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm