  • 10AS027E4F29E3SG
10AS027E4F29E3SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027E4F29E3SG
HK JDW NO:
386-10AS027E4F29E3SG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS027E4F29E3SG
Description:
780 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 360 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is used to build this SoC.Package 780-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.A SoC chip with 256KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.Temperatures should be 0°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 270K Logic Elements.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.360 I/Os are available in this SoC part.A power supply with a 0.9V rating is recommended.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.As a result, there are 780 terminations in total, which does really benefit system on a chip.As any high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is a system on a chip of outstanding capabilities.This SoC chip is capable of having 360 outputs, which is convenient.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.This SoC chip has a total of 360 inputs that can be used.A logic SoC has 270000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS027E4F29E3SG System On Chip (SoC) applications.
  • Central alarm system
  • Industrial automation devices
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Mobile market
  • RISC-V
  • Mouse
  • Transmitters
  • Communication interfaces ( I2C, SPI )
  • ARM processors
  • Three phase UPS
Step5Bar-code shipping tag
10AS027E4F29E3SG
  • Type
    Parameter
    Select All
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
    360
    FPGA - 270K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
  • Speed
    1.5GHz