  • 10AS027E4F27E3LG
10AS027E4F27E3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027E4F27E3LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS027E4F27E3LG
Package:
672-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS027E4F27E3LG
Description:
672 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 240 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.There is a 672-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.This SoC chip is equipped with 256KB RAM and guarantees reliable performance to the user.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.The average operating temps for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.In addition, this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.240 I/Os are included in this SoC part.A 0.9V power supply is recommended.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.It is really beneficial to have system on a chip since there are 672 terminations in total.As any high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is a system on a chip of outstanding capabilities.Using this SoC chip, you have the option of having 240 outputs.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.The SoC chip offers 240 inputs.The logic system on chips contain 270000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS027E4F27E3LG System On Chip (SoC) applications.
  • ARM support modules
  • Automotive gateway
  • ARM Cortex M4 microcontroller
  • Digital Signal Processing
  • Industrial transport
  • PC peripherals
  • System-on-chip (SoC)
  • Keywords
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • POS Terminals
Step5Bar-code shipping tag
10AS027E4F27E3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    672-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    240
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 270K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm