  • 10AS022C4U19I3SG
10AS022C4U19I3SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS022C4U19I3SG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS022C4U19I3SG
Package:
484-BFBGA
Datasheet:
10AS022C4U19I3SG
Description:
484 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 192 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.Its package is 484-BFBGA.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of -40°C~100°C TJ on a regular basis.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.192 I/Os are available in this SoC part.It is recommended to use a 0.9V power supply.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.It is really beneficial to have system on a chip since there are 484 terminations in total.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.You can have 192 user outputs for this SoC chip.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.The SoC chip offers 192 inputs.The logic system on chips contain 220000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS022C4U19I3SG System On Chip (SoC) applications.
  • Smart appliances
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • sequence controllers
  • String inverter
  • Healthcare
  • Temperature
  • Video Imaging
  • Industrial robot
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
  • Wireless sensor networks
Step5Bar-code shipping tag
10AS022C4U19I3SG
    8 Weeks
  • Package / Case
    484-BFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    192
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 220K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm