  • 109LBA035M2DD
109LBA035M2DD
advertisement
Manufacturer No:
109LBA035M2DD
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-109LBA035M2DD
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
109LBA035M2DD
Description:
Capacitor;Alum Electrolytic;0.01 F;20%;35 VDC;Snap-In;30x30 mm;ESR 0.041447 Ohms
Step5Bar-code shipping tag
109LBA035M2DD
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    LBA
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    66.31mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7mA
  • Ripple Current
    4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5A @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Capacitance Tolerance
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm