  • 105PPA122K
105PPA122K
advertisement
Manufacturer No:
105PPA122K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-105PPA122K
Package:
Axial
Datasheet:
105PPA122K
Purchasing and Inquiry
105PPA122K Overview
The device has insulation resistance of 30GOhm.It has 3.4mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Systems require a voltage of 500V for their internal rated power (URac).Devices with a -55°C~85°C temperature capability can be operated.
105PPA122K Features
30GOhm insulation resistance
3.4mOhm equivalent series resistance (ESR)
an internal rated (AC) voltage (URac) of 500V
105PPA122K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 105PPA122K applications of film capacitors.
  • Filtering
  • Mobile communications
  • Lighting
  • Coupling, decoupling
  • Battery management system
  • Blocking
  • Switch-mode power supplies
  • RFI for automotive
  • Industrial and automotive inverters
  • VCO's
Step5Bar-code shipping tag
105PPA122K
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PPA
  • Size / Dimension
    1.260Diax1.811L 32.00mmx46.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    1200V 1.2kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    35mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.4mOhm
  • Insulation Resistance
    30GOhm
  • Life (Hours)
    100000 hours
  • Dissipation Factor
    0.05 %
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Diameter
    32mm