  • 105MSR100K
105MSR100K
advertisement
Manufacturer No:
105MSR100K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-105MSR100K
Package:
Radial
Datasheet:
105MSR100K
Purchasing and Inquiry
105MSR100K Overview
The device exhibits 5GOhm insulation resistance.The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.A temperature of -55°C~125°C is suitable for operation of the device.The temperature coefficient of this capacitor is 400ppm/Cel ppm/°C.
105MSR100K Features
5GOhm insulation resistance
a temperature coefficient of 400ppm/Cel ppm/°C
105MSR100K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 105MSR100K applications of film capacitors.
  • Lighting
  • Snubbering
  • Filters
  • Industrial and automotive inverters
  • RF Modules
  • IGBT
  • TV and monitor sets
  • Blocking
  • Satellite TV
  • Filtering
Step5Bar-code shipping tag
105MSR100K
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MSR
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.335W 18.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    400ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Size Code
    7333
  • Dissipation Factor
    0.01 %
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    8.5mm
  • Thickness
    8mm