  • 103MPR630K
103MPR630K
advertisement
Manufacturer No:
103MPR630K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-103MPR630K
Package:
Radial
Datasheet:
103MPR630K
Purchasing and Inquiry
103MPR630K Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.
103MPR630K Features
103MPR630K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 103MPR630K applications of film capacitors.
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Switch-mode power supplies
  • Satellite TV
  • Filtering
  • Matching networks
  • Industrial and automotive inverters
  • TV and monitor sets
  • Battery management system
  • Coupling, decoupling
  • Blocking
Step5Bar-code shipping tag
103MPR630K
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MPR
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel/Ammo Pack, Cut/Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm