  • 101C243M050EB1B
101C243M050EB1B
advertisement
Manufacturer No:
101C243M050EB1B
HK JDW NO:
192-101C243M050EB1B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
101C243M050EB1B
Description:
101C 24mF Capacitor 20% Bulk Chassis Mount 1.750Dia 44.45mm 19mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
101C243M050EB1B
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    101C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.750Dia 44.45mm
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    24mF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    19mm
  • Lead Spacing
    0.750 19.05mm
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    44.5mm
  • Height Seated (Max)
    3.187 80.95mm