  • ZF5S-15-03-T-WT-TR
ZF5S-15-03-T-WT-TR
advertisement
Manufacturer No:
ZF5S-15-03-T-WT-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-ZF5S-15-03-T-WT-TR
Package:
Datasheet:
Description:
ZF5S Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 15 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 1.8A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
ZF5S-15-03-T-WT-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ZF5S
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    15
  • Number of Rows
    1
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1.8A per Contact
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    15
  • Orientation
    Right Angle
  • Contact Finish
    Tin
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Housing Color
    Natural
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.192 4.87mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm