  • YR1B80R6CC
YR1B80R6CC
advertisement
Manufacturer No:
YR1B80R6CC
HK JDW NO:
792-YR1B80R6CC
Datasheet:
YR1B80R6CC
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 80.6Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 12420
Step5Bar-code shipping tag
YR1B80R6CC
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    80.6Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Diameter
    2.3mm