  • HB1100KFZRE
HB1100KFZRE
advertisement
Manufacturer No:
HB1100KFZRE
HK JDW NO:
792-HB1100KFZRE
Package:
Radial
Datasheet:
HB1100KFZRE
Description:
Quantity:
In Stock : 45
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HB1100KFZRE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    HB, CGS
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.118W 26.50mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    High Voltage, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Voltage - Rated
    7.5kV
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE : 7500
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    7.5kV
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    3mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    10.3886mm
  • Height Seated (Max)
    0.409 10.40mm