  • SQMW547RJ
SQMW547RJ
advertisement
Manufacturer No:
SQMW547RJ
HK JDW NO:
792-SQMW547RJ
Datasheet:
SQMW547RJ
Description:
Radial, Through Hole FIXED RESISTOR, 47Ohm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 9949
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SQMW547RJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Series
    SQ, CGS
  • Published
    1999
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    47Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    5W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Depth
    9mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    26mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm