  • Y505110K0000J0L
Y505110K0000J0L
advertisement
Manufacturer No:
Y505110K0000J0L
HK JDW NO:
890-Y505110K0000J0L
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
Y505110K0000J0L
  • Resistance
    10kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Number of Turns
    25
  • Height
    8.26mm
  • Length
    31.75mm
  • Width
    4.95mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Published
    2010
  • Series
    Accutrim™1202Y
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.325 x 0.195 Facex1.250L 8.26mmx4.95mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C