  • XU216-512-FB236-I20
XU216-512-FB236-I20
advertisement
Manufacturer No:
XU216-512-FB236-I20
Manufacturer:
XMOS
HK JDW NO:
896-XU216-512-FB236-I20
Package:
236-LFBGA
Description:
ROMless XCore 32-Bit 16-Core Microcontroller XU Series 236 Pin 236-LFBGA
Purchasing and Inquiry
XU216-512-FB236-I20 Overview
There is a 236-LFBGA package available. There are 104 I/O ports on this device. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on the 32-Bit 16-Core core. There is a memory type of ROMless in its program memory. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. The XU series includes this electrical component. MCU is powered by XCore Core Processor. In this chip, 236 pins can be accessed.
XU216-512-FB236-I20 Features
236-LFBGA package
Mounting type of Surface Mount
XU216-512-FB236-I20 Applications
There are a lot of XMOS XU216-512-FB236-I20 Microcontroller applications.
  • Hard drives
  • DVD\DV\MP3 players
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Refrigerators
  • X-ray
  • Digital cameras
  • Guidance-GPS
  • Vacuum cleaners
  • Fire alarms
  • Scanners
Step5Bar-code shipping tag
XU216-512-FB236-I20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    236-LFBGA
  • Number of Pins
    236
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    XU
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    104
  • Speed
    2000MIPS
  • RAM Size
    512K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.95V~3.6V