  • XS1-L16A-128-QF124-C8
XS1-L16A-128-QF124-C8
advertisement
Manufacturer No:
XS1-L16A-128-QF124-C8
Manufacturer:
XMOS
HK JDW NO:
896-XS1-L16A-128-QF124-C8
Package:
124-TFQFN Dual Rows, Exposed Pad
Description:
128KB 32K x 32 SRAM XCore 32-Bit 16-Core Microcontroller XS1 Series 124 Pin 1V 124-TFQFN Dual Rows, Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
XS1-L16A-128-QF124-C8 Overview
The package is 124-TFQFN Dual Rows, Exposed Pad-shaped. There are 84 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. This Microcontroller is based on the 32-Bit 16-Core core. The type of program memory it uses is SRAM. 0°C~70°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. XS1-series components are electrical components. Having a size of 128KB 32K x 32, Microcontroller has a program memory of X bytes. A XCore Core processor is used to power the device. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 124 terminations on the IC chip, which means there are 124 terminations on the integrated circuit chip. 32-bits are used for its size. Microcontroller chip has outputs of 1V volts. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 128kB is the memory size of the part. The device works in NO PWM channels. On the chip, 124 pins are accessible. The clock frequency is 100MHz.
XS1-L16A-128-QF124-C8 Features
124-TFQFN Dual Rows, Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
XS1-L16A-128-QF124-C8 Applications
There are a lot of XMOS XS1-L16A-128-QF124-C8 Microcontroller applications.
  • Televisions
  • 3D printers
  • Toys
  • Wastewater treatment
  • Accu-check
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Home appliances
  • Ipad
  • Microwave ovens
  • Fax machines
Step5Bar-code shipping tag
XS1-L16A-128-QF124-C8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    124
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    XS1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    124
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    84
  • RAM Size
    128kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.95V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    XCore
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Program Memory Type
    SRAM
  • Core Size
    32-Bit 16-Core
  • Program Memory Size
    128KB 32K x 32
  • Connectivity
    Configurable
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Speed Grade
    800 MIPS
  • RAM (bytes)
    131072
  • ROM Programmability
    OTPROM
  • Height Seated (Max)
    1.11mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm