  • XS1-U12A-128-FB217-C10
XS1-U12A-128-FB217-C10
advertisement
Manufacturer No:
XS1-U12A-128-FB217-C10
HK JDW NO:
896-XS1-U12A-128-FB217-C10
Package:
217-LFBGA
Description:
128KB 32K x 32 SRAM XCore 32-Bit 12-Core Microcontroller XS1 Series 217 Pin 500MHz 217-LFBGA
Purchasing and Inquiry
XS1-U12A-128-FB217-C10 Overview
The package is 217-LFBGA-shaped. With 73 I/Os, it's pretty good. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit 12-Core. The type of memory that the program uses is SRAM. Temperatures in the range of 0°C~70°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the XS1 series of electrical components. 128KB 32K x 32 is the size of its program memory. There's a XCore Core Processor inside. This IC part has a memory size of 128kB. An effective performance can be achieved at a frequency of 500MHz. It is possible to access the 217 pins on the chip through the 217 pins.
XS1-U12A-128-FB217-C10 Features
217-LFBGA package
Mounting type of Surface Mount
XS1-U12A-128-FB217-C10 Applications
There are a lot of XMOS XS1-U12A-128-FB217-C10 Microcontroller applications.
  • Guidance-GPS
  • Embedded gateways
  • Kindle
  • Automatic control
  • Xbox
  • Robotic prosthetic limbs
  • Binding machines
  • Blood pressure monitors
  • Traditional industrial transformation
  • Projectors
Step5Bar-code shipping tag
XS1-U12A-128-FB217-C10
  • Package / Case
    217-LFBGA
  • Number of Pins
    217
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    2013
    3 (168 Hours)
  • Frequency
    500MHz
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    73
  • RAM Size
    128kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V