  • XMC4700F144K1536AAXQMA1
XMC4700F144K1536AAXQMA1
advertisement
Manufacturer No:
XMC4700F144K1536AAXQMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-XMC4700F144K1536AAXQMA1
Package:
144-LQFP Exposed Pad
Description:
1.5MB 1.5M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller XMC4000 Series 144 Pin 1.3V 144-LQFP Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2604
Step5Bar-code shipping tag
XMC4700F144K1536AAXQMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    XMC4000
  • Published
    2015
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Max Power Dissipation
    1.4W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USB
  • Memory Size
    1.5MB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    119
  • RAM Size
    276K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.13V~3.63V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4
  • Peripherals
    DMA, I2S, LED, POR, Touch-Sense, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    1.5MB 1.5M x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, LINbus, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB OTG, USIC
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 32x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
    NO
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Max Frequency
    144MHz
  • Number of Programmable I/O
    117
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm