  • XMC1202Q040X0032ABXUMA1
XMC1202Q040X0032ABXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
XMC1202Q040X0032ABXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-XMC1202Q040X0032ABXUMA1
Package:
40-VFQFN Exposed Pad
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller XMC1000 Series 40 Pin 32MHz 3.3V 40-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1114
Step5Bar-code shipping tag
XMC1202Q040X0032ABXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    40-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XMC1000
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag)
  • Additional Feature
    ACMP(3) CONSIDERED FROM S DOC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, I2S, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    27
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
    NO
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Number of Programmable I/O
    35
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm