  • XL212-256-FB236-I20
XL212-256-FB236-I20
advertisement
Manufacturer No:
XL212-256-FB236-I20
Manufacturer:
XMOS
HK JDW NO:
896-XL212-256-FB236-I20
Package:
236-LFBGA
Description:
ROMless XCore 32-Bit 12-Core Microcontroller XL Series 236 Pin 236-LFBGA
Purchasing and Inquiry
XL212-256-FB236-I20 Overview
Packaged in a 236-LFBGA format, this MCU is available in a compact size. In total, it has 128 inputs and outputs. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit 12-Core core architecture. The type of its program memory is ROMless. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. A XL series electrical component is used in this application. A XCore Core processor is used to power the device. It is possible to access the 236 pins on the chip through the 236 pins. There's an integrated ROMless memory in the equipment. This device features a XCore core architecture.
XL212-256-FB236-I20 Features
236-LFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
XL212-256-FB236-I20 Applications
There are a lot of XMOS XL212-256-FB236-I20 Microcontroller applications.
  • Security systems
  • Heater/Fan
  • Washing machines
  • Microwave ovens
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Laptops
  • Refrigerators
  • DDC control
  • Calculator
  • Graphic terminals
Step5Bar-code shipping tag
XL212-256-FB236-I20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    236-LFBGA
  • Number of Pins
    236
  • Supplier Device Package
    236-FBGA (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    XL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    128
  • Speed
    2000MIPS
  • RAM Size
    256K x 8
  • Memory Type
    ROMless
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.95V~3.6V