  • XL208-128-FB236-C10
XL208-128-FB236-C10
advertisement
Manufacturer No:
XL208-128-FB236-C10
Manufacturer:
XMOS
HK JDW NO:
896-XL208-128-FB236-C10
Package:
236-LFBGA
Description:
ROMless XCore 32-Bit 8-Core Microcontroller XL Series 236 Pin 236-LFBGA
Quantity:
In Stock : 14020
Step5Bar-code shipping tag
XL208-128-FB236-C10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    236-LFBGA
  • Number of Pins
    236
  • Supplier Device Package
    236-FBGA (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    XL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    128
  • Speed
    1000MIPS
  • RAM Size
    128K x 8
  • Memory Type
    ROMless
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.95V~3.6V