  • XCR3512XL-7FTG256C
XCR3512XL-7FTG256C
advertisement
Manufacturer No:
XCR3512XL-7FTG256C
HK JDW NO:
903-XCR3512XL-7FTG256C
Package:
256-LBGA
Description:
1mm PMIC CoolRunner XPLA3 Series 256 Pin 3.3V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
XCR3512XL-7FTG256C Overview
There are 512 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.The product is contained in a 256-LBGA package.It is programmed with 212 I/Os.The device is programmed with 256 terminations.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.There is a part included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.It is mounted in the way of Surface Mount.The CoolRunner XPLA3series FPGA is one of these types.There are 256 pins on the chip.If you use this device, you will also find [0].12000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Data storage is performed using [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.256pins are included in its design.In order to ensure proper operation, a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V is required.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 135MHz.In order to form a fundamental building block, there are 32logic elements/cells.
XCR3512XL-7FTG256C Features
256-LBGA package
212 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
256 pin count
256 pins
XCR3512XL-7FTG256C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3512XL-7FTG256C CPLDs applications.
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Dedicated input registers
  • Digital multiplexers
  • Bootloaders for FPGAs
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Voltage level translation
  • Software-driven hardware configuration
  • LED Lighting systems
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Timing control
Step5Bar-code shipping tag
XCR3512XL-7FTG256C
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of I/O
    212
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Max Frequency
    135MHz
  • Speed Grade
    7
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7ns
  • Height Seated (Max)
    1.55mm