  • XCR3512XL-7FT256C
XCR3512XL-7FT256C
advertisement
Manufacturer No:
XCR3512XL-7FT256C
HK JDW NO:
903-XCR3512XL-7FT256C
Package:
256-LBGA
Datasheet:
XCR3512XL-7FT256C
Description:
1mm PMIC CoolRunner XPLA3 Series 256 Pin 3.3V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
XCR3512XL-7FT256C Overview
512 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.There is a 256-LBGA package containing it.There are 212 I/Os programmed in it.It is programmed to terminate devices at [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.The power supply voltage is 3.3V.This part is in the family [0].The chip should be packaged by Bulk.The device operates at a temperature of 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.Chips should be mounted by Surface Mount.The CoolRunner XPLA3series FPGA is one of these types.256pins are programmed on the chip.If this device is used, you will also be able to find [0].12000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].It is adopted to store data in [0].There are 256 pins on the device.There are 32 logic elements/blocks.In order to ensure proper operation, a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V is required.It is recommended not to exceed 135MHzin terms of frequency.
XCR3512XL-7FT256C Features
256-LBGA package
212 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
256 pin count
256 pins
XCR3512XL-7FT256C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3512XL-7FT256C CPLDs applications.
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • DMA control
  • Complex programmable logic devices
  • Digital designs
  • Custom shift registers
  • Software-driven hardware configuration
  • Address decoders
  • POWER-SAVING MODES
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Pattern recognition
Step5Bar-code shipping tag
XCR3512XL-7FT256C
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    256
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of I/O
    212
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Max Frequency
    135MHz
  • Speed Grade
    7
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    32
  • Height Seated (Max)
    1.55mm