  • XCR3512XL-7FG324C
XCR3512XL-7FG324C
advertisement
Manufacturer No:
XCR3512XL-7FG324C
HK JDW NO:
903-XCR3512XL-7FG324C
Package:
324-BBGA
Datasheet:
XCR3512XL-7FG324C
Description:
1mm PMIC CoolRunner XPLA3 Series 3.3V 324-BBGA
Purchasing and Inquiry
XCR3512XL-7FG324C Overview
A mobile phone network consists of 512macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the 324-BBGA package.It is equipped with 260I/O ports.Terminations of devices are set to [0].The terminal position of this electrical component is BOTTOM.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is packaged in the way of Bulk.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of CoolRunner XPLA3series FPGA.It is equipped with 324 pin count.This device can also display [0].12000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, EEPROMis used.There are 32 logic elements/blocks.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is 3.6V.There should be a lower maximum frequency than 135MHz.
XCR3512XL-7FG324C Features
324-BBGA package
260 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
324 pin count
XCR3512XL-7FG324C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3512XL-7FG324C CPLDs applications.
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • USB Bus
  • D/T registers and latches
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Portable digital devices
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • State machine control
  • High speed graphics processing
  • ROM patching
  • Synchronous or asynchronous mode
Step5Bar-code shipping tag
XCR3512XL-7FG324C
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    324-BBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    324
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    324
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of I/O
    260
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Max Frequency
    135MHz
  • Speed Grade
    7
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    32
  • Height Seated (Max)
    2.5mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm